- Detta evenemang har redan ägt rum.
Liturgisk heraldik i Rasbo kyrka
Vapensköldar finns i många kyrkor, men varför finns de där och hur rimmar egentligen denna heraldik med vad som sker i gudstjänstrummet? Vad var det adeln ville kommunicera genom att sätta upp sina vapen i gudstjänstrummet?
Som del av kulturveckan i Rasbo föreläser Zakharias Särnqvist om hur heraldiken (läran om vapensköldar mm) och liturgin (läran om gudstjänsten) interagerar i historia och nutid. Föreläsningen tar sin utgångspunkt i föreläsarens kandidatuppsats i kyrkohistoria Heraldica Liturgicae (2023), med avstamp från medeltiden fram till modern tid.
Efter föreläsningen lägger Uppsala heraldiska sällskap ned en krans vid graven till föreningens grundare, kyrkokonstnären och vapenmålaren Bengt Olof Kälde.
Zakharias Särnqvist är prästkandidat för Västerås stift och teolog verksam vid Uppsala Universitet, samt ledamot i Uppsalas heraldiska sällskap (Societas Heraldica Upsaliensis, SHU). Evenemanget arrangeras av SHU i samarbete med Rasbo pastorat som del av kulturveckan i Rasbo.




Registrera ditt vapen i Svenskt Vapenregister


